niedziela, 17 kwietnia 2016

Energia i humor przez cały dzień - jak temu sprostać?

Za oknem już wiosenna atmosfera :). Uwielbiam to! W końcu zima, jaka by nie była, nie jest moją ulubioną porą roku i bardzo się cieszę kiedy dobiega końca. To też taki czas, kiedy chyba najbardziej optymistycznie patrzę na realizację moich planów, marzeń i wyzwań. Nie inaczej jest i tym razem. A, że ten rok jest dla mnie dość wyjątkowy to i te wyzwania są coraz większe.

Ale o tym, dlaczego ten rok będzie dla mnie trochę inny niż poprzednie napiszę być może następnym razem. A dziś chciałabym się skupić na tym jak pobudzić i podtrzymać energię i dobry humor, które tak bardzo napędzą nas do działania.
Wiosna jest bezdyskusyjnie piękna, ale przecież nie każdy dzień napawa optymizmem, nie zawsze chce się nam uśmiechać i nie zawsze widzimy wszystko przez różowe okulary. Jak więc sprostać temu - czasem wyzwaniu - i mimo wszystko wstać z uśmiechem i chęcią do działania?

Rano:

1. Wstań 15-30 minut wcześniej
I zyskaj czas na rozbudzenie i przygotowanie się do wyjścia bez niepotrzebnego pośpiechu. W moim przypadku jeszcze nie działa to tak jak powinno, bo o której bym nie wstała to tuż przed wyjściem z domu i tak jest szał. Ale pracuję nad tym. Dobrze sprawdza się odłożenie budzika na taką odległość, aby jego wyłączenie wymagało od nas podniesienia się z łóżka ;).

2. Poświęć kilka minut na rozciąganie
Ćwiczenia rozciągające pomogą się szybko obudzić, pobudzą krążenie krwi, a więc i przypływ energii gwarantowany.

3. Weź prysznic
Jeśli potrzebujesz szybko się obudzić, letnia woda sprosta temu zadaniu. A przy okazji doda energii.

4. Wypij pobudzający napój
Na przykład wodę z cytryną lub zieloną herbatę. Albo znajdź swój własny napój energetyczny. Zdrowy oczywiście :).

5. Zjedz wartościowe śniadanie
Nie od dziś wiadomo, że to co jemy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Każdy posiłek jest ważny, ale to od śniadania najbardziej zależy poziom energii w ciągu całego dnia. Pamiętaj, aby było ono dobrze zbilansowane i dostarczało odpowiedniej ilości protein, węglowodanów i tłuszczów.

W ciągu dnia:

6. Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów
Odwodnienie jest bardzo częstym powodem zmęczenia. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który przedstawia wyniki badań francuskich naukowców, których celem było sprawdzenie jaki wpływ ma ilość spożywanej wody na nasze samopoczucie - klik.

7. Włącz energetyczną muzykę
Na mnie najlepiej działa latino i od jakiegoś czasu soca. Nie dość, że drzemie w nich niesamowita energia to jeszcze od razu chce mi się tańczyć. A przy takich rytmach pobudka jest o wiele przyjemniejsza :). Nie da się ukryć, że zumba, salsa i bachata zawładnęły moim sercem.
Tutaj jeden z najbardziej działających na mój uśmiech utworów :)

Machel Montano - Like a boss8. Traktuj niespodziewane sytuacje jak przygodę
Nie da się przewidzieć wszystkiego. Ale zamiast wkurzać się, że znowu coś nie idzie zgodnie z planem, warto podejść do tego na wesoło, potraktować jako urozmaicenie dnia... cokolwiek. I obrócić na własną korzyść. Nawet jeśli niektórym z Was wydaje się to w tej chwili niemożliwe - można się tego nauczyć. Wiem co mówię.

9. Znajdź motywujący cytat
Są takie dni kiedy wstajemy z myślą 'a niech ten dzień się już skończy'. Ale, czy naprawdę chcemy z góry skazać go na niepowodzenie? To głównie nasze nastawienie decyduje o tym, czy wieczorem zaliczymy dany dzień do udanych, czy zmarnowanych. Więc pamiętając, że czasu nie jesteśmy w stanie cofnąć, warto zawalczyć o każdy. W sieci jest mnóstwo sentencji i cytatów, które naprawdę dodają energii do działania. Wybierz ten, który działa na Ciebie najbardziej i umieść w widocznym miejscu w domu. Mój ulubiony cytat?:


10. Działaj na zmysły
Udowodniono naukowo, że jasne ubrania wpływają na to jak postrzegają nas nie tylko inni, ale i my sami. Jasne i żywe kolory kojarzą się z pozytywną energią, dlatego warto zadbać o to, aby nasze otoczenie było właśnie w takich barwach. Rzeczy z pozoru małe, nieistotne, a często potrafią wiele zmienić :).

11. Uzupełniaj witaminy
Czasem to ich niedobór odpowiada za spadek dobrego samopoczucia. W efekcie możemy czuć zmęczenie, smutek, a nawet brak chęci do życia. Aby poprawić humor powinniśmy zadbać o odpowiednie uzupełnienie zwłaszcza witamin z grupy B. Uczestniczą one w syntezie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, dodają energii, a także łagodzą napięcie. Ponadto, w walce o dobry nastrój pomoże witamina C, która obniża poziom hormonu stresu, I nie można też zapomnieć o witaminie D. Trafiłam nawet na określenie, że te trzy powyższe witaminy nazywane są witaminami dobrego nastroju :).

Wieczorem:

12. Przygotuj maksymalnie dużo rzeczy, na których rano możesz zyskać czas
Nie zawsze jest to możliwe. Najlepiej widzę to sama po sobie. Ale staram się ogarnąć maksymalnie dużo poprzedniego dnia, aby rano nie latać jak wariatka.

13. Ogranicz ilość elektroniki
Telewizor, komputer, telefon... to wszystko powoduje rozproszenie i znacznie utrudnia odpoczynek oraz efektywny sen. W konsekwencji, rano zamiast wstać z energią, dalej czujemy się zmęczeni.

14. Wysypiaj się
Przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje przeciętnie 7-8 godzin snu. Warto o to zadbać, ponieważ niewyspanie wzmaga negatywne podejście do rzeczywistości i utrudnia normalne funkcjonowanie zarówno fizyczne jak i intelektualne.

Moi znajomi twierdzą, że nie potrzebuję specjalnych sposobów na podniesienie energii, bo nawet jak jestem niewyspana to mam jej więcej niż oni w najbardziej pobudzonym momencie dnia :D. Strasznie to miłe, ale ja też miewam słabsze dni i szukam sposobów na energetycznego kopniaka ;). Te powyższe bardzo często potrafią sprostać temu zadaniu :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz