sobota, 16 sierpnia 2014

Zalety regularnych posiłków

Życie z reguły opiera się na pewnej regularności, bez której ciężko osiągnąć cokolwiek. A zdrowe życie to już w ogóle. I to, że wymaga ono mądrych decyzji i odpowiednich wyborów, zwłaszcza jeśli mówimy o jedzeniu, jest jasne. Ale ważne jest nie tylko to co jemy, ale również w jaki sposób jemy. I tutaj często pojawiają się problemy, bo coraz częściej żyjemy w ciągłym biegu. Nie mniej jednak warto postarać się o odpowiednie rozplanowanie posiłków w ciągu dnia, bo to przy niewielkim nakładzie wysiłku powoduje same korzyści. I oto kilka przykładów:

1. Więcej energii, mniej kalorii
Jedząc tradycyjne 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) nasz organizm otrzymuje dużą dawkę energii, którą niestety częściowo gromadzi na później. Korzystniej jest więc jeść częściej, jednak mniejsze porcje. Po pierwsze, spożywanie 5 mniejszych posiłków sprawia, że każdy z nich dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości energii, a to pozwala na zmniejszenie ryzyka odkładania się nadwyżki w postaci tłuszczu. Po drugie, mniejsze posiłki nie powodują uczucia przejedzenia, a więc nie obciążają żołądka co korzystnie wpływa na trawienie. I po trzecie, energia dostarczana jest regularnie, co pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, a więc zapobiega podjadaniu.

2. Energia i dobry humor dzięki śniadaniom
Odpowiednie śniadanie rozkręca prawidłowe funkcjonowanie organizmu na cały dzień. Tym samym wpływa na dobry nastrój :). Udowodniono, że osoby, które unikają tego posiłku są często bardziej rozdrażnione i łatwiej wyprowadzić je z równowagi. Odpowiednie śniadanie stymuluje mózg do pracy oraz do wytwarzania serotoniny - hormonu szczęścia. Warto więc znaleźć rano czas, aby je zjeść.

3. Dobre samopoczucie przez cały dzień
I tutaj jeszcze raz trzeba wspomnieć o tym, że regularne jedzenie chroni nasz organizm przed gwałtownymi spadkami cukru we krwi. A takie spadki zazwyczaj powodują uczucie głodu, zmęczenie, osłabienie organizmu, a co za tym idzie zły nastrój. Regularność pomaga temu zapobiec.

4. Lepsza pamięć i koncentracja
I to również zawdzięczamy stopniowemu uwalnianiu cukru i dostarczanej w ten sposób odpowiedniej ilości energii potrzebnej do prawidłowej pracy mózgu. 
 
5. Szczupła sylwetka
Jeśli dostarczamy organizmowi energię regularnie to nie ma on powodu, aby magazynować jej nadmiar na tzw. gorszy czas i spala ją na bieżąco. Dodatkowo jedząc częściej, ale mniej zapobiegamy podjadaniu, dzięki czemu rzadziej sięgamy po produkty zawierające tzw. puste kalorie. A to jak wiadomo jest jedną z podstaw szczupłej sylwetki.

1 komentarz:

  1. Jestem na tak. Dodałabym jeszcze brak napadów głodu, szczególnie pomocne przy odchudzaniu, ale także przy utrzymaniu szczupłej sylwetki ;)

    OdpowiedzUsuń