poniedziałek, 14 października 2013

Woda z cytryną na początek dnia

W poprzednim poście wpisałam jako pierwszy punkt mojego planu - rozpoczęcie dnia wodą z cytryną. Już wyjaśniam o co mi chodziło.

Kilka miesięcy temu trafiłam na krótki artykuł, w którym dietetyk Ann Louise Gittleman polecała rozpoczynanie każdego dnia właśnie od szklanki gorącej wody z cytryną, ponieważ ma to bardzo korzystny wpływ na całe nasze ciało. Postanowiłam spróbować i przez ok. 4 miesiące wytrwale się do tego stosowałam. Przestałam przy okazji urlopowych wyjazdów, ale to akurat nie ma tu znaczenia. Najważniejsze dla mnie było, że na mnie to działało. A najbardziej zauważalnym skutkiem było przyspieszenie pracy jelit.

Tym razem chcę się też przyjrzeć pozostałym efektom.


A teraz krótko na temat przygotowania, zadań i korzyści codziennego picia wody z cytryną (źródło: www.livestrong.com).


Przygotowanie

Do szklanki gorącej wody dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny. Napój możemy przyprawić szczyptą cynamonu lub imbiru. Pijemy na czczo.
Woda powinna być gorąca, aby uchronić żołądek przed szokiem termicznym, ale nie wrzątek (żeby nie pozbawić soku z cytryny jego dobroczynnych właściwości). Temperatura powinna pozwalać na swobodne wypicie napoju.

Zadania
Codzienne picie wody z cytryną korzystnie wpływa na nawodnienie organizmu, dostarcza witaminy C oraz pomaga przyswoić substancje odżywcze. W ten sposób zapobiega potęgowaniu uczucia głodu spowodowanego słabym wchłanianiem tych substancji.

Korzyści
Cytryna oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga wchłanianie wapnia. W związku z tym, że wapń przechowywany jest w komórkach tłuszczowych, dostarczając go do organizmu stymulujemy spalanie tłuszczu, a w konsekwencji wspomagamy odchudzanie. Ponadto, witamina C wspomaga system odpornościowy, co zapobiega powstawaniu chorób serca, chorób nowotworowych, artretyzmu oraz zmniejsza ryzyko udaru.

Same plusy :)


A na koniec bardzo wymowny obrazek ;P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz